Thanks to our Sponsors, Judges, Teachers, Parents, and mostly our GREAT Tech Students.

TechBlitz 2024 Best in Show Winner

Best in Show Winner, Devyn Metivier, Emma Sansom Middle School presented his $100 award.

 

TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024

TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024

TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024 TechBlitz 2024

 

BEST IN SHOWDevyn MetivierEmma Sansom Middle
AnimationLevel 11st PlaceJane WilsonEura Brown Elementary
2nd PlaceAlanna McClendonMalia MorrisWalnut Park Elementary
AnimationLevel 21st PlaceAyden JonesJameson TudorR.A. Mitchell Elementary
2nd PlaceMeiling QuEura Brown Elementary
3rd PlaceYeison Coronado FelicianoAnthony PerezOscar Adams Elementary
AnimationLevel 31st PlaceAlonna ThomasKa’liah NorrisLitchfield Middle
Digital Art/PhotographyLevel 11st PlaceLailie GbodzoEura Brown Elementary
Digital Art/PhotographyLevel 31st PlaceMadalynn RobertsEmma Sansom Middle
Digital Art/PhotographyLevel 41st PlaceSamuel ViceGadsden City High School
Graphic Design/3D ModelingLevel 21st PlaceDesmond PetersonDavid AguilarOscar Adams Elementary
2nd PlaceAudry WomackR.A. Mitchell Elementary
Graphic Design/3D ModelingLevel 31st PlacePaige SimsDakari MorganEmma Sansom Middle
Multimedia ApplicationsLevel 11st PlaceCharlotte BaileyAlley HollandEura Brown Elementary
2nd PlaceLexi EvansWalnut Park Elementary
3rd PlaceMcKenzie BlaylockAaiden TreadwellC.A. Donehoo Elementary
Multimedia ApplicationsLevel 21st PlaceAnderson PierceAriana GarciaEura Brown Elementary
2nd PlaceAlli GardnerAdlee AyalaR.A. Mitchell Elementary
3rd PlaceZindaiya ChildsJa’Leiaha BryantOscar Adams Elementary
Multimedia ApplicationsLevel 31st PlaceJalina GermanEmma Sansom Middle
Multimedia ApplicationsLevel 41st PlaceAmiya GravesAleycia SmithGadsden City High
Productivity DesignLevel 11st PlaceMatalyn UnderwoodRandi AdairW.E. Striplin Elementary
Productivity DesignLevel 21st PlaceRainah HarveyAleeyah MarbleGeorge W. Floyd Elementary
2nd PlaceEvy JohnsonRhylee BordersEura Brown Elementary
RoboticsLevel 11st Place / TIEMounir FronekOscar Adams Elementary
1st Place / TIETriston GravesMicah CurryEura Brown Elementary
2nd PlaceJudah HallTorran KinardEura Brown Elementary
RoboticsLevel 21st PlaceBrooklyn KwanMary YotherEura Brown Elementary
2nd PlaceTaureanna JacksonOscar Adams Elementary
3rd PlaceGracie RigsbyOllie Anna AlvarezR.A. Mitchell Elementary
RoboticsLevel 31st PlaceKey’Juan SimsEmma Sansom Middle
2nd PlaceKa’Lia NorrisLitchfield Middle
Video ProductionLevel 11st PlaceHarper O’BryantFrances RobinsonEura Brown Elementary
2nd PlaceRy’lyn PearsonRashad CollinsW.E. Striplin Elementary
3rd PlaceAiden AdamsJacie CallowayThompson Elementary
Website DesignLevel 11st PlaceOlivia DawsonOscar Adams Elementary
Website DesignLevel 21st PlaceAlexi HuntTheia BurnsR.A. Mitchell Elementary
2nd PlaceEvy JohnsonRhylee BordersEura Brown Elementary
3rd PlaceGenariyah HamiltonLuciana FranciscoOscar Adams Elementary
Website DesignLevel 41st PlaceMorgan GravesTimayah RaglandGadsden City High
AudioLevel 11st PlaceJustice HallSarah EcholsEura Brown Elementary
AudioLevel 21st PlaceHolliday ThayerLandon HoermanEura Brown Elementary
AudioLevel 41st PlaceTaniyah FisherTa’Niyah SteadmireGadsden City High
Hardware ModificationLevel 11st PlaceCamry IveyFisher LewisEura Brown Elementary
Digital Game DesignLevel 11st PlaceAriel WolfePhillip TownesOscar Adams Elementary
2nd PlaceTriston GravesMicah CurryEura Brown Elementary
Digital Game DesignLevel 21st PlaceMicah HendersonBraylen HuntR.A. Mitchell Elementary
Digital Game DesignLevel 31st PlaceDevyn MetivierEmma Sansom Middle

Calendar of Events

Featured News

Girls STEM Camp

Girls Who STEM Camp

GIRLS WHO STEM Camp: A Summer Learning Opportunity Gadsden City Schools and Gadsden State Community College recently collaborated to host the 1st GIRLS WHO STEM

Read More »
Happy Retirement

Retirees Honored

Retirement Tea held at the Board of Education for our recent retirees.  Congratulations to all. Jean Gramling Deidra Holland   Tony Reddick Gerii Jackson Jean

Read More »